SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Školstvo

Vynovená telocvičňa vyrazila dych

Po dvoch rokoch, ktoré uplynuli od rekonštrukcie Základnej školy s materskou školou v Papíne, mali jej zamestnanci, žiaci i zriaďovateľ opäť dôvod na oslavu. V prvý deň nového školského roka 3. septembra 2012 slávnostne odovzdali do užívania vynovenú telocvičňu, ktorá bola dovtedy v havarijnom stave. V rámci rekonštrukcie dostala telocvičňa novú strechu, palubovku vo farbách obce, vnútorné a fasádne nátery.

Mgr. R. Zimovčáková

Škola v Papíne oslávila polstoročnicu

Uplynulo už polstoročie, čo do základnej školy v Papíne zasadli do školských lavíc prví žiaci. Päťdesiate výročie vzniku školy si v Papíne pripomenuli v piatok 12. novembra 2010. Na oslavách, ktoré sa niesli v slávnostnej atmosfére, sa zúčastnili súčasní i bývalí zamestnanci, žiaci a pozvaní hostia. Program začal o 10.00 hodine v priestoroch školy, kde sa zároveň uskutočnilo slávnostné odovzdanie zrekonštruovaných priestorov. 

Aj keď prvými výraznejšími úpravami interiéru a exteriéru prešla škola ešte v roku 2004, na jej ďalšie zveľadenie sa v tomto roku podarilo obci na druhý pokus získať financie z eurofondov. V priebehu necelých piatich mesiacov budovy materskej a základnej školy prešli rekonštrukciou v hodnote cca 265-tisíc eur. Dodávateľom prác bola sninská firma Stavomont – SP. Po slávnostnom odovzdaní a prestrihnutí pásky nasledovala obhliadka priestorov a po nej sa hostia presunuli do kultúrneho domu. Oslavy obohatili kultúrnym programom žiaci materskej a základnej školy. Počas neho riaditeľka školy Marta Labiková odovzdala bývalým i súčasným zamestnancom ďakovné listy a Pamätnicu, ktorú škola vydala pri príležitosti osláv. Pamätnica mapuje históriu školy, jej premeny a úspechy. Počas uplynulých päťdesiatich rokov prešla škola v Papíne mnohými zmenami. Žila športom, kultúrou, záujmovou činnosťou, súťažami. Spätný pohľad do minulosti hovorí o tom, že sa tu okrem množstva žiakov vystriedalo aj mnoho pedagógov a zamestnancov. Prvé zmienky o školstve v Papíne siahajú ešte do obdobia 18. storočia, kedy v obci existoval osvietenský spolok šíriaci vedomostné a kultúrne obzory miestnych. Rok 1923 hovorí o existencii národnej školy v obci.

Základná škola s materskou školou v Papíne je v súčasnosti typickou regionálnou školou rodinného typu, ktorú navštevuje 111 žiakov. Aj napriek nízkemu počtu žiakov sa škola môže pýšiť ich úspechmi, či už v oblasti športových aktivít, z olympiád a súťaží. 

Zdroj: Podvihorlatské noviny, 15.11.2010, -frn-