SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Kultúra

PAPÍNČANIA OSLAVOVALI A POKRSTILI KNIHU
Vybudovať chcú centrum a prírodné kúpalisko

V Papíne si v nedeľu 17. júla 2011 pripomenuli 560. výročie vzniku obce. Oslavy, na ktoré prijali pozvanie viacerí hostia, medzi nimi aj známi papínski rodáci, začali o pätnástej hodine na miestnom amfiteátri a boli súčasťou VIII. ročníka Papínskych folklórnych slávností.
Program otvoril starosta obce Miroslav Lukáč a FS Papínčan ľudovým pásmom Vitajce u Papíne. Následne sa v kultúrnom programe predstavili nielen domáci, ale aj pozvané folklórne skupiny. Po folklórnych slávnostiach v podvečer vystúpil Jašenovsky šesnastorak a po ňom nechýbala ľudová zábava pod holým nebom. Pri príležitosti osláv prvej písomnej zmienky vydala papínska samospráva monografiu o obci s názvom Papín, ktorú dostala ako dar aj každá domácnosť.

Na 230 stranách nájdete históriu obce, jej postupný vývoj, informácie o prírodných pomeroch i o miestnom nárečí. Nechýbajú spomienky na časy minulé a fotografie. Zostavovateľom monografie je Martin Molnár, riaditeľ Zemplínskeho múzea v Michalovciach, autorsky sa na vzniku publikácie podieľali Miroslav Buraľ, Rastislav Hreha, Václav Ihnát, Peter Karpinský, Pavol Lackanič, Martin Molnár, Daniela Pellová a Andrej Židzik. Tí sa venovali jednotlivým pasážam a informácie o Papíne sondovali v archívoch v Budapešti, Viedni, v cirkevných archívoch a pod. „Dedina, to nie sú len domy, cesty, chodníky.

Sú to predovšetkým ľudia, ktorí tvoria hodnoty. Touto publikáciou preto chceme vzdať hold generáciám Papínčanov, ktorí postupne vybudovali obec do dnešnej podoby. Verím, že tí, čo prídu po nás, budú na naše dielo hrdí minimálne tak, ako sme my hrdí na to, čo nám zanechali naši predkovia,“ uviedol starosta Miroslav Lukáč v úvode knihy. Zároveň dodal, že s myšlienkou vydania publikácie o obci prišiel ešte pred rokmi kňaz František Kačo, ktorý v Papíne pôsobil 14 rokov.

Pri tejto príležitosti mu samospráva udelila čestné občianstvo. Počas osláv sa uskutočnila aj slávnostná prezentácia knihy, ktorú symbolicky pokrstil básnik Michal Chuda, papínsky rodák. Ten zároveň starostovi obce odovzdal sochu sv. Urbana, patróna vinohradníkov, ktorú Papínčanom daroval slovenský akademický sochár Anton Gábrik, takisto rodák z Papína.

Zdroj: Podvihorlatské noviny, 18.7.2011, Petra Ferencová